Kralj kalcija

Pripada porodici kupusnjača, baš kao i prokulice, kupus i cvjetača, a zapravo je svojevrsna inačica kupusa koju su stvorili u Belgiji u 18. stoljeću. Odande se proširio Europom i svijetom. Danas je kelj mnogima omiljeno povrće zbog svojih nutritivnih vrijednosti i posebnog okusa, a ne smije se zaboraviti i njegova niskokaloričnost. 

Bogat je izvor vitamina A, C, K i B kompleksa, željeza, kalcija, kalija, biljnih vlakana.

Zbog količine kalcija koju sadrži zovu ga i "kraljem kalcija". Kelj ima više kalcija od mlijeka, a pomaže u spriječavanju gubitka koštane mase, prevenira od osteoporoze i održava zdrav metabolizam.

Sadrži i velike količine kalija, dok je sedam puta bogatiji beta karotenom i čak jedanaest puta luteinom od brokule. U zavidnim količinama sadrži još i mangan i magnezijum.

Dokazano je da što je tamnija boja kelja znači da je u njemu više beta karotena, odnosno provitamina A. Beta karoten je posebno važan jer osobe čini vitalnim i raspoloženim. Bez ikakvog otpora beta karoten prodire u svaku ćeliju, odakle povoljno deluje na cijeli organizam.

Kao što smo spomenuli, kelj obiluje vitaminom A, koji je poznat po tome da je dobar za vid i kožu, a pomaže u sprječavanju raka pluća i ostalih rakova usne šupljine, te vitaminom C, koji je vrlo koristan za imunološki sustav, metabolizam i hidrataciju u tijelu, kao i za brže zarastanje rana, očuvanje pluća, a zahvaljujući njemu pospješuje se i antioksidativno djelovanje vitamina E i poboljšava apsorpcija željeza.

Lutein kojeg kelj sadrži važan je čuvar naših očiju. Prehrana bogata luteinom, karotenoid topivim u mastima, štiti stanice od štetnog djelovanja slobodnih radikala. Štiti oči od razvoja senilne makularne degeneracije i katarakte.

Željezo kojeg kelj sadrži bitno je za zdravlje, a osobito za stvaranje hemoglobina i enzima, za transport kisika u različitim dijelovima tijela, rast stanica, pravilnu funkciju jetre i mnoge druge.

Vitamin K je odličan u zaštiti protiv raka, a može pomoći ljudima koji pate od Alzheimerove bolesti.

Kelj je bogat i omega-3 masnim kiselinama, koje pomažu u borbi protiv artritisa, astme i autoimunih poremećaja te je pun vlakana i sumpora, što je odlično za detoksikaciju tijela i održavanju jetre zdravom.

Zbog obilja biljnih vlakana kelj se preporučuje osobama sa slabom pokretljivošću crijeva. 

Osim toga, trebale bi ga konzumirati i osobe sa visokim krvnim tlakom.

Zeleni smoothie je odličan način da zeleno povrće uvrstimo u svakodnevnu prehranu. Smoothie od kelja, zeleniji je i od zelene trave, bogatstvo je minerala, ali i vlakana.

Sastojci:

  • 3 lista kelja
  • 2 kiwija
  • 1 jabuka
  • razrijediti ovisno o željama
     

Priprema:
Oguljene i narezane namirnice stavite u blender, dodajte malo vode (može i malo mlijeka) i miksajte sve dok ne dobijete glatku smjesu. Poslužite odmah.
 

Tips & tricks!

  • Jeste li jeli čips od kelja? Niste? Pripremite ovu zdravu grickalicu:
    Dvije žlice jabučnog octa pomiješajte sa dvije žlice maslinovog ulja te ih prelijte preko na komadiće istrganih listića kelja. Raspodijelite listove na masni papir te stavite u pećnicu na 175 stupnjeva C i isušujte desetak minuta dok rubovi kelja lagano ne posmeđe. Na kraju pospite s malo soli i uživajte.
  • Kelj ublažava i simptome reume. Na bolne zglobove dovoljno je staviti sviježe listove kelja, dok osobe sa problemima u želudcu trebaju piti sviježe iscijeđen sok.
  • Kelj se često koristi i u službi ljepote. Na tržištu se može pronaći lak s ekstraktom kelja. Kosa i nokti sastoje se od keratina, a kelj potiče njegovu proizvodnju. To nokte čini snažnima i dobro hidratiziranima.
  • Kelj obiluje vitaminima A, C i K koji smanjuju tamne podočnjake i zatežu kožu oko očiju čime se smanjuje rizik od sitnih bora. On sadrži lutein, karoteonid koji potiče proizvodnju kolagena i preporučuje se kod oteklina i ožiljaka.
  • Pomaže i u čišćenju pora i zadržavanju vlage u tijelu što kožu čini zdravijom. 
  • Omega-3 i omega-6 masne kiseline iz kelja vlaže vlasište, pospješuju rast kose i ublažavaju perut.
  • Njegov se ekstrakt koristi u šamponima, ali djelotvoran je i u maskama.
  • Za pripremu maske potrebno je u blender staviti četiri lista kelja, malo limunova soka i žličicu maslinovog ulja. Dobivenu pastu potom treba umasirati u vlasište i ostaviti 20 minuta prije ispiranja.